Kalendář na rok 2005

24.10.2004

Nedávno tu Martin ukazoval, jak si vyrobit kalendář. Věřte tomu, že připravit šablony měsíců, vymyslet co a jak, to je práce a práce. Dovolil jsem si tedy celý tento náročný proces ulehčit a šablony měsíců celého příštího roku připravit. Co tedy ke tvorbě kalendáře na rok 2005 potřebujete?

PRACOVNÍ POMŮCKY:

 1. Stáhnout připravené šablony (šablony zde - 8,25 MB + opravný soubor 3_kveten_cerven.zip - 720 kB + opravný soubor 1_leden_unor.zip - 740 kB). (Jsou ve formátu PSD)
 2. Počítač s programem Adobe Photoshop ver. 6 a vyšší a barevnou tiskárnou.
 3. 12 fotografií z digitálního fotoaparátu.
 4. 6x A4 fotopapíru do tiskárny.

POSTUP:

 1. Šablony jsou zazipované, je potřeba je rozzipovat a uložit na disk.
 2. Spusťte Adobe Photoshop.
 3. Z nabídky vrchního menu vyberte
  "Soubor->Otevřít->např. leden_unor.psd"


[zvětšit]

 1. Otevře se vám vytvořená šablona, ve které jsou dva měsíce. Barevné obdelníky jsou přpraveny pro vložení vašich obrázků.


[zvětšit]

 1. Z nabídky vrchního menu vyberte
  "Soubor -> Otevřít -> vyberte foto, které chcete vložit."
 2. Z otevřené fotky můžete ale nemusíte udělat výřez, protože velikost fotky upravíme v dalších krocích přímo v šabloně:
  • pokud výřez udělat chcete, vyberte v pravé nástrojové liště "Nástroj obdelníkový výběr" (viz. obrázek v tomto bodě), obtáhněte požadovaný výsek fotky a stiskněte klávesy [Ctrl + c]   (nebo z nabídky vrchního menu vyberte "Úpravy -> Kopírovat").
  • pokud výřez udělat nechcete a chcete vložit celé foto stiskněte klávesy [Ctrl + a] (nebo z nabídky vrchního menu vyberte "Výběr -> Vybrat vše") a poté [Ctrl + c] (nebo z nabídky vrchního menu vyberte "Úpravy -> Kopírovat").


[zvětšit]

 1. Vraťte se zpět do šablony, v okénku "Vrstvy" označte kliknutím vrstvu "označ pro leden" a stiskněte klávesy [Ctrl + v] (nebo z nabídky vrchního menu vyberte "Úpravy -> Vložit"). Fotka se vám umístí do středu šablony. V případě, že nemáte na ploše Photoshopu okénko "Vrstvy" vyvoláte jej z nabídky vrchního menu "Okna -> vrstvy".


[zvětšit]

 1. Použítím "Nástroje přesun" táhněte pomocí myši fotku do barevného okna šablony připraveného pro fotku, tak aby byl správně usazen levý horní roh. Barevné okno automaticky obarví fotku do přednastavené barvy.


[zvětšit]

 1. Nyní zmenšete (pokud je to zapotřebí) fotku tak, aby vám seděla do barevného okna (stále musí být označena vrstva "označ pro leden").
  • Stiskněte klávesy [Ctrl + Alt + t]. (fotka se automaticky ohraničí pro změnu formátu)
  • Stiskněte klávesu [Shift] a držte, současně uchopte myší pravý spodní roh fotky a táhnutím fotku zmenšujte do požadované velikosti. Pokud jste s výsledkem spokojeni stiskněte klávesu [Enter].


[zvětšit]

 1. Měsíc leden je připraven.

TISK:

 • Šablony jsou připraveny pro tisk na papíru formátu A4 (300 dpi).
 • Dejte tisknout s náhledem:
    - Vzhled stránky: A4 (na výšku)
    - vystřeďte obraz
 • Před tiskem vás pravděpodobně tiskárna upozorní, že "Obraz se ořízne" dejte "Pokračovat".
 • Před tiskem na fotopapír nejdříve udělejte zkušební výtisk.

OŘEZ:

 • Ořez provádětjte pokud možno řezačkou :-)
 • Stačí najít střed a rozpůlit A4.

KROUŽKOVÁ VAZBA:
My se ženou jsme si nechali kalendář svázat kroužkovou vazbou s tím, že jsme si dozadu kalendáře nechali dát karton a dopředu průhlednou fólii. Toto vám rádi udělají na kopírce, kde dělají kroužkové vazby (v Brně například COPY GENERAL). Tato sranda stojí cca 30 Kč.
 
VÝSLEDEK:


Fotky mobilky

sekce webu Vyhledávání